Opublikowany przez: monika.g 2017-08-17 15:39:55
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com
Już w czasie ciąży można wykryć wady rozwojowe u płodu. Najpoważniejsza z nich jaką jest przepuklina oponowo-rdzeniowa po narodzinach powoduje poważne zaburzenia takie jak wady mózgu, serca, kończyn dolnych oraz upośledzenie innych funkcji życiowych dziecka. Można ją wykryć za pomocą badań prenatalnych. Widoczna jest w postaci guza w okolicy kręgosłupa maleństwa, ponieważ część rdzenia kręgowego oraz nerwów wydostaje się poza kanał kręgowy dziecka. Jedyną szansą na prawidłowy rozwój płodu i ograniczenie do minimum konsekwencji choroby jest operacja płodu w łonie matki wykonywana między 20. a 26. tygodniem ciąży. Leczeniem tego typu zaburzeń zajmuje się właśnie Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu.
W bydgoskim szpitalu aktualnie na operację wewnątrzmaciczną czekają trzy pacjentki, którym jednak wstrzymano wykonanie zabiegów ze względu na brak finansowania. Od tego roku bowiem Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwraca szpitalowi pieniędzy za wykonanie zabiegu tylko wypłaca ryczałt już po wykonanej operacji. Koszt operacji i hospitalizacji jednej pacjentki wynosi 45 tys. zł, natomiast NFZ za ostatnie zabiegi wypłacało jedynie ryczałt w wysokości 18 tys. zł. Szpital musiał się przez to zadłużać, co spowodowało trudną decyzję o zaprzestaniu wykonywania tego typu operacji.
Matki oczekujące na operację są zaniepokojone o losy swoich dzieci, które bez zabiegu nie będą w stanie normalnie funkcjonować po narodzinach. Słysząc diagnozę - rozszczep kręgosłupa świadomie podejmują decyzję o nie przerywaniu ciąży. Nie zgadzają się na aborcję, bo chcą, żeby ich dziecko żyło i wiedzą, że ma szansę na normalne życie tylko dzięki operacji wewnątrzmacicznej. Wykonanie takiej operacji dopiero po urodzeniu się dziecka znacznie zmniejsza możliwość jego późniejszego prawidłowego rozwoju i podwyższa ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Ustawa „Za życiem” gwarantuje możliwość przeprowadzania zabiegów wewnątrzmacicznych, tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Brak finansowania powoduje odebranie nienarodzonym dzieciom szansy na prawidłowy rozwój, a matkom odbiera nadzieję na szczęśliwe macierzyństwo.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.